Novinky
- Základní údaje
- Zobrazení: 262
Je to tu!
Dlouho očekávaná modla všech kvašákistů dorazila do laboratoře přímo od výrobce. Nebudu se zaobývat uživatelskou recenzí. To si jistě vezme na paškál místní web Amarádio a jeho diskuzní osazenstvo včetně pirátů, radiopodvodníků a lidí vyrábějících na pásmech pazvuky všeho druhu, případně závodících pod všemi značkami, které mají v šuplíku navzájem a nebo najednou.. :-)
Takže zpět k rádiu.
Jedná se o ruční stanici, která je založená, či snad poněkud inspirovaná humbukem, který se odehrál okolo jejího předchůdce UV-K5.
Pro něj vzniknulo několik HW modifikací a firmwarových řad.
Výrobce tedy nahrnul většinu toho, co za něj udělali jiní na hromadu a tentokrát to tam fouknul oficiálně. Podstatné je, že od výrbce přibyl TX na CB, 50MHz a roztáhly se rozsahy tak, že poberou české sdílenky.
Ručka má poněkud nestandardní vstup na frekvence do 18MHz na JACK 3,5 do něhož je v originále dodávána feritová anténa.
Všechny ostatní frekvence pak obhospodařuje dodávaná anténa zhruba pokrývající 50-480MHz.
Pro TX na pásmu 27MHz je nutné - jak už avizoval výrobce - pořídit anténu vlastní.
Jako základní povinnou četbu si pročtěte https://ok2ham.cz/novinky/52-neni-bao-jako-bao-aneb-harmonikarem-snadno-a-rychle-2
Tam najdete vše potřebné k pochopení jak se má situace v legálním světě. Žabáky z Braníka to nevytrhne, ale zbytek slušnějších to minimálně poučí.
O tom, co kvašák oficiálně umí se dočteme v dodávaném návodu. Letmým pohledem oceňují USB-C a přijatelné rozměry. Specialitou jsou dvě samostatné PTT tlačítka pro obsluhu obou VFO :-)
Kdo by chtěl stanici zklikvidovat během prvního víkendu může zkusit secret menu. Do něj je možné vstoupit zmáčknutím PTT-A + F1 key ve vypnutém stavu a současným zapnutím stanice.
Takže něco k málo měřením ve stylu chytrému napověz, hloupého kopni :-) Najdeme zde vysílací výkon a poměry harmonických složek. Pro legálně prodávané, tedy KOMERČNĚ DOSTUPNÉ radioamatérské zařízení typu ručka pro nás platí -43dBc a lepší - tedy větší číslo A NEBO 25uW. Pokud budeme tvrdit, že jsme si kvašáka vyrobili sami, tak můžeme dle české legislativy skočit dokonce na -40dBc :-)
CB
50MHz
70 MHz - tento test nezkoušejte. Interní PA s tím problém nemá. Rozdíl výkonu však pálíte ve filtrech a kondenzátory to dlouho nevydrží. Porculán za 200,- kus tam opravdu není.
145MHz
172 MHz české sdílenky
442 MHz české sdílenky
433 MHZ
PMR
PS: Zařízení má na sobě FCC ID XBPTK11, v databázi se však NENACHÁZÍ...
- Základní údaje
- Zobrazení: 22
Ruční rádia a zejména legendární UV-5R od Baofengu patří k nedílnému koloritu radioamatérské společnosti. Dalo by se parafrázovat jistou filmovou hláškou ve stylu „Měl ho každý a kdo říká, že ne, tak má doma dva.“ UV-5R svou bezkonkurenčně nejmenší cenou – když nepočítáme deriváty bez displeje a podobně patří snad mezi nejrozšířenější ručky na světě, a to nejen v radioamatérské komunitě.
Vzhledem k faktu, že je tato hračka „použitelná“ bez úprav pro vysílání v extrémním rozsahu frekvencí, nabyla svojí popularity i mezi PMRkáři a jinými živočichy sdílejícími jedno rádiové spektrum. Nebylo by to však tak jednoduché, kdyby to nemělo nějaký háček. Tím háčkem byla čistota výstupního signálu z hlediska nežádoucích emisí harmonických kmitočtů. Nízká cena zařízení byla jednoduše vykoupena jeho velmi zjednodušeným obvodovým řešením. Tomu část radioamatérské komunity nemohla přijít na jméno a dopadlo to tak, jak to dopadnout „muselo“. Začalo být veselo.
Že je ve světě CompliaceTestingu veselo je normální, nebýt však drobného zděšení při pravidelném Studijním setkání v restauračním zařízení „Knihovna“. Mirek OK2BUH pořídil na hraní spektráčekTinySA a měřili jsme ručky. Všechno co kdo donesl včetně Baofengů. Ty vykazovaly celkem standardní hodnoty, až na jeden kousek. U toho Číňan jednoduše zapomenul instalovat harmonické. Zděšení vystřídaly několikeré pokusy o ověření měřící techniky s kladným výsledkem. Nebyly tam… teda byly, ale hluboce pod všemi ostatními. Začal jsem tedy otravovat výrobce rádia a zjišťovat, co se stalo a začal pomýšlet nad sepsáním čánku o tom, že i Čínan se nakonec může polepšit. / I když nikdo neví, jak dlouho mu to vydrží/.
Již v roce 2018 si americká FCC stěžovala na amerického dovozce, že je UV5R a její bratříčkové certifikován dle FCC Part 90 Private Land Mobile Radioservice, což je direktiva pro běžné nekoncesované smrtelníky neamatéry ve stylu PMR a že rádio překračuje jí povolený limit 1,78 W a dokonce vysílá prakticky kdekoli se mu řekne. Dopadlo to deklarací, že dovozce tyto rádia už „roky neprodává“ a v eshopu je pouze zapomenul smazat. FCC vyhrožovala pokutou až 20 000 USD denně a nakonec to vůbec nic nevyřešilo. Tyto rádia prodávají stovky, ne-li tisíce různých Alikšeftíků, které nikdo nezastaví. I kdyby se o to pokusil, tak je po dlouhých tahanicích přejmenuje, změní firmu a jede se dál. Trh, kde je obrovská poptávka zastavit nejde a z pohledu mého – ComplianceTesting specialisty to řešení nemá. I když mi rukama projde x zařízení, které požadované normy pro EMC / LVD neplní, tak s nimi nikdo nic neudělá. Protože v prvním momentě kdy se o to někdo pokusí, se výrobek přejmenovává, mění se firma, jednoduše je to nekonečný běh kočky s myší. Nicméně zpátky k věci.
Díky této akci vylezl na povrch fakt, že Baofeng rádio certifikoval v roce 2012 tím způsobem, že rádio zařadil pod FCC Part 90. Ta je, jak už jsem psal, určena neamatérům s omezením conducted výkonu na necelé 2W a navíc S OMEZENÍM HARMONICKÝCH POUZE NA -20dBc. Tedy prakticky a legálně 100x více, než je určeno amatérským zařízením.
Po této akci v USA byl klid až do roku 2021, kdy německá legislativa zakázala dovoz a prodej UV5R s „výmluvou“ na EN62209 a EN60950, což jsou normy na elektrickou bezpečnost a vystavení člověka VF polím a řady norem EN 301 starajícím se o EMC.. standardní norma definující rádiové vlastnosti mezi nimi nebyla.
V tomto roce se výrobce chytil za nos a celou VF část vysílačky potichu rekonstruoval. Rekonstruoval tak, že nezůstal kámen na kameni. Baofeng dostal dva samostatné koncové stupně pro 144 a 430 MHz doplněné sedmipólovými výstupní filtry.Díky zmíněným úpravám má ta „hračka za šest stovek“ lepší parametry z hlediska emisí harmonických, než leckteré japonské ručky za dvacetinásobek ceny. V souvislosti s tím drobně klesnul výstupní výkon. Což byl následek útlumu na filtrech. Doposud nechápu, jak je možné tuto ručku v aktuálním konstrukčním provedení prodávat, a dokonce na tom mít i nějaký zisk.
Zajímavé je, že na oficiálním webu výrobce visí certifikáty německé agentury vydaní na základě shenzenských test reportů z roku 2019, tedy ještě před německým humbukem, kde na EMC a LVD nějakým způsobem prošli. Nicméně tam zase chybí nejdůležitější norma z hlediska amatérských zařízení a technických požadavků na ně. Celé je to zase postavené na volnější legislativě pro „PMR rádia pro běžné nekoncesionáře“.
Pokračovat budeme malým přehledem toho, co nám z hlediska harmonických říká legislativa.
Maximální hodnoty harmonických kmitočtů – a ono to technicky není bráno jako harmonické, ale jakýkoli parazitní signál, který z rádia leze – jsou stanoveny jako hodnota relativně vztažená k vysílacímu výkonu a taktéž také jako hodnota absolutní. To zabraňuje tomu, aby stanice těsně pod limitem 25W nevysílaly více botelu, než stanice nízkovýkonové.
Americká FCC a její Part 97, § 97.307 Emission standards.
(d) U vysílačů instalovaných po 1. lednu 2003 musí být střední výkon jakéhokoli rušivého vyzařování z vysílače stanice nebo externího vysokofrekvenčního výkonového zesilovače vysílacího na frekvenci nižší než 30 MHz alespoň 43 dB pod středním výkonem základního vysílání.
U vysílačů instalovaných před 1. lednem 2003 nesmí střední výkon jakéhokoli rušivého vyzařování z vysílače stanice nebo externího vysokofrekvenčního výkonového zesilovače vysílajících na frekvenci nižší než 30 MHz překročit 50 mW a musí být alespoň o 40 dB nižší než střední výkon. základní emise.
Pro vysílač se středním výkonem menším než 5 W nainstalovaný 1. ledna 2003 nebo dříve musí být útlum alespoň 30 dB. Vysílač vyrobený před 15. dubnem 1977 nebo poprvé uvedený na trh před 1. lednem 1978 je z tohoto požadavku osvobozen.
(e) Střední výkon jakéhokoli rušivého vyzařování z vysílače stanice nebo externího vysokofrekvenčního výkonového zesilovače vysílajícího na frekvenci mezi 30–225 MHz musí být alespoň 60 dB pod středním výkonem základního signálu.
U vysílače se středním výkonem 25 W nebo menším nesmí střední výkon jakéhokoli rušivého vyzařování dodávaného do přenosového vedení antény překročit 25 µW(-16dBm absolutních) a musí být alespoň 40 dB pod středním výkonem základního vyzařování, ale nemusí snížit výkon pod 10 µW.Vysílač vyrobený před 15. dubnem 1977 nebo poprvé uvedený na trh před 1. lednem 1978 je z tohoto požadavku osvobozen.
Evropská a u nás harmonizovaná EN 301 783 dle direktivy RED, Obchodně dostupná radioamatérská zařízení. Bez tohoto by stanice neměla dostat CE a být prodávána na trhu v EU.
Aby to nebylo tak jednoduché, tak EN 301 783-1 V1.1.1, která stanovuje techhnické vlastnosti a metody měření jde trochu více do hloubky. Platí společně s EN301 783 V2.1.1, ale není harmonizovaná.
Vyhláška 156/2005, Technické podmínky amatérské radiokomunikační služby.
Požadavky na stanice
(1) Výkon jednotlivých kmitočtových složek nežádoucího vyzařování nesmí překročit tyto hodnoty:
Kmitočtový rozsah | Střední výkon | Potlačení nežádoucí složky (dBc) |
9 kHz – 30 MHz | -40 dB, nejvýše však 50 mW středního výkonu | |
30 MHz – 235 MHz | >25 W | -60 dB, nejvýše však 1 mW středního výkonu |
≤25 W | -40 dB, nejvýše však 25 µW středního výkonu | |
235 MHz – 960 MHz | >25 W | -60 dB, nejvýše však 20 mW středního výkonu |
≤25 W | -40 dB, nejvýše však 25 µW středního výkonu | |
960 MHz – 17,7 GHz | >10 W | -50 dB, nejvýše však 100 mW středního výkonu |
≤10 W | Nejvýše 100 mW výkonu | |
>17,7 GHz | Co nejnižší podle současného stavu vývoje techniky (RR APS3) |
Zde vidíme, že jsou podmínky pro ručky jsou prakticky stejné, jako v rámci americké FCC.
Posuneme se tedy k měřením:
OLD BAOFENG UV-5R 145MHz
NEW BAOFENG UV-5R 145MHz
Mezi starou a novou verzí legendární UV-5R vidíme zlepšení prakticky 20dB na druhé harmonické a 30dB na třetí, tedy 100 a 1000 x větší potlačení. Výrobce se opravdu posnažil.
OLD BAOFENG UV-5R 433MHz
NEW BAOFENG UV-5R 433MHz
V pásmu 433MHz Je vidět také zajímavý posun k lepším parametrům.
OLD BAOFENG UV-5R 446MHz
NEW BAOFENG UV-5R 446MHz
Jak je vidno, v pásmu PMR se vleze do limitu i starý baofeng, tudíž to nebude tak tragické, jak se říká.
Obecná poučka, že měřit znamená vědět platí stále i u Baofengů.
Pro porovnání přidávám měření ID-52 od Icomu, který splňuje dané parametry pro komerčně dostupné zařízení. Zde je vidět, že už tak dost drsné limity plní tak tak, ale přesto se vleze.
ICOM ID 52 145MHz
ICOM ID 52 433MHz
ICOM ID52 446MHz
Na závěr pak měření poslední dobou velmi oblíbeného kvašáka.
QUANSHENG UV-K5 144MHz
QUANSHENG UV-K5 433MHz
QUANSHENG UV-K5 446MHz
Zde je vidět, že mu to moc nevyšlo a je přes limit v absolutní hodnotě na všech měřených frekvencích. Tudíž není všechno zlato, co se třpytí.
Doplněno:
Quansheng UV-K5 byl homologován s troj/pěti pólovým filtrem / a patrně to nějak protlačil. Poté všek dělali nějaké úpravy. Aktuální verze obsahuje JEDEN koncový stupeň a jeho driver. Za ním následují dvě paralelní větve s “hrubými” filtry na třetí harmonické, PIN diodovými přepínači VHF/UHF a za nimi na každé větvi trojpólový Low Pass Filtr.
Závěrem je třeba podotknout, že měření probíhalo na plně nabitých stanicích a vysílacím výkonu na maximu. Byly použity kompenzované měřící kabely, attenuátor a nejistota měření amplitudy spektrálního analyzéru je +-0,5dB.Technicky by se rádia překračující dané parametry neměly opatřovat značkou CE a uvádět na trh. Na druhé straně dle platných vyhlášek a obecného principu na většině světa, je za parametry vysílače zodpovědný radioamatér jednající v intencích své koncese.
Na úplný závěr ještě dvě momentky výstupních obvodů:
Baofeng new
Baofeng old
Poznámka pro mírně odbornější část amatérské populace:Ty zkušenější z vás možná malinko rozhodí měřená křivka a bude se snažit hledat klasické “kopečky”. U původního Baofengu spíše slovenské Tatry. Přesto je všechno v pořádku.
Dané měření bylo provedeno speciálním příplatkovým optionem spektráku, který na základě rozpoznané / zadané frekvence vypočítá frekvence harmonických a posléze jeden měřící sweep skáče v časové doméně pouze po místech, kde se násobky fundamental frekvence musí vyskytovat. Tím je možné použít velice malé RBW a jiné parametry a tím dosáhnout vyšší přesnosti. Pokud by toto bylo provedeno klasickým sweepem rozmítaným prakticky od nuly až do jednotek GHz, tak by trvalo velmi dlouho. Během té doby by se zvláště u ruček změnily parametry vlivem prudkého zahřívání a ztráty napětí na akumulátoru. S takovýmto pluginem je tedy možné extrémně zvýšit přesnost a rychlost měření tím, že se měří opravdu jenom to, co je vhodné na “nejvyšší detaily” a při takovémto režimu “cihla-klíč” se z ručky nezakouří
Standa OK2HAM
- Základní údaje
- Zobrazení: 42
Icom před vánoci uvedl na trh žhavou novinku, IC-7760. Od prvních chvil jsem bádal nad tím, zdalipak bude možné toto split provedení používat na poněkud větší vzdálenosti.
To bylo s prvním firmwarem negováno s informací, že je požné použít pouze gigabitový ethernet. Předpokladem bylo, že chce výrobce vyvarovat uživatelských problémů s latencí a propustností sítě.
Dva měsíce po uvedení transcieveru na trh přichází nový firmware v 1.10, který značně rozšiřuje možnosti vzdáleného připojení "control head". Jinak řečeno vzdáleného "terminálu" transcieveru.
Firmware přidává možnosti variabilního nastavení bufferu, přesměrování portů a další speciality. Icom taktéž nově specifikoval nároky na spojení na velmi přijatelných 10/5Mbit. To v dnešní době není nic tragického.
Je otázkou, zdalipak jej k tomu vedla snaha přinést majitelům tohoto né úplně levného aparátu novou funkci, nebo snad touha po výdělku. Ihned s novým firmwarem se totiž vynořila samostatná obchodní varianta RC-7760. Což není nic jiného., než "terminál" v samostatné krabici. Firmware totiž umožňuje vzdálené párování s pěti "control head". Aktivní může být v jeden čas pouze jedna. Což je logické. Naskýtá se pak možnost několika terminálů v domě, ale taktéž umístění "rf decku" někde v místě s nízkým rušením a "ksichtu" rádia doma v teple obýváku.
Nový firmware v 1.1 můžete stahovat zde
Relase note k firmwaru a současně také doplnění manuálu o tyto funkcionality zde
Aktuální Basic Manual zde
Aktuální Advanced Manual zde
- Základní údaje
- Zobrazení: 834
To add to the map, contact me at
https://www.icomjapan.com/lineup/products/IC-7760/
- Základní údaje
- Zobrazení: 101
Většině amatérů se při zaslechnutí slova Jánošík vybaví slovenské konce o výkonu cca 3kW poháněné převážně ruskými a dnes už čínskými tetrodami.
Není však všem dnům konec a OM Power vyrobili / vyrábí i polovodičové kousky. Jeden z nich jsem adoptovat. Konkrétně OM2002+
Technicky pak 2kW kousek založený na dvou výkonových modulech v paralelním chodu / jako u velkých TV/RADIO vysílačů.
Měření proudu a nesymetrií. Vyvedený bypass pro předzesilovač. Zakázkové 2kW výstupní relé. Programové nastavení pracovního bodu - třídy pro CW/SSB.