Jak je všeobecně radioamatérské společnosti známo, nelinearity v signálové trase a jeho přípravě způsobují vznik intermodulačního zkreslení. To je ta vědečtější stránka věci. Takže to zkusíme trochu polopaticky
V principu jde o to, že nedokonalosti zařízení způsobují míchání "tónů" dohromady a při tomto míchání vznik tonů dalších. Ony další tóny však zasahují né do našeho "hovorového kanálu" tedy šířky našeho užitečného signálu, ale rozlézají se na obě strany vedle a v extrému dokážou zaplevelit i dvě stanice vlevo a další dvě v pravo od našeho užitečného signálu. Dost dlouho byla tato záležitost vnímána jako vlastnost zařízení a i když se jí výrobci snažili vyhýbat a pokud možno svá zařízení linearizovat, tak nikdy nebyly a nebudou dokonalé. Obzvláště, když k takovým někdo připojí koncový stupeň, který se na výrobě takových produktů podílí.
Doba pokročila a začínají se objevovat první vlaštovky v podobě linearizace celé přenosové sestavy. Tedy zavedení zpětné vazby z výstupu rádia / zesilovače zpět do výpočetní části a předkompenzaci signálu - tedy jeho úmyslnému pokřivení na opačnou stranu tak, aby po průchodu aparátem vylezl signál rovný :-) Toto přirovnání je velmi zjednodušené, přesto funkční.. První tuto myšlenku začali realizovat výrobci datových spojů a komunikačních technologií, kde jsou používány mnohostavové amplitudové modulace a je požadovaná koexistence mnoha signálů a jeho čím dál větší požadovaná kvalita. Přesto se našlo i pár výrobců amatérské techniky, kteří se o tuto technologii začali zajmat a doba SDR rádií tomuto fenoménu plně otevřela dveře. Zde se totiž signál vyrábí "programově" a je ho tedy možné libovolně předem upravit.
Princip této technologie u amatérského rádia tedy spočívá v tom, že se malá část výstupního signálu "těsně před anténou" přivede zpět. Icom tuto funkci fyzicky implementoval do svého rádia IC 7610, ale softwarového oživení jsme se dočkali až teď - tedy alespoň japonský trh. Tento firmware však jde nahrát do většiny EU rádií a funkci zprovoznit. Celé to bylo možné kvůi použití speciálních FPGA obvodů sloužících jako super rychlá kalkukačka jejíž rovnice jsou dané až nahraným programem. Je tedy možná implementace různých funkcí v průběhu výroby zařízení a celé je to omezení pouze velikostí - počtem integrovaných hradel a rychlostí.
Tudíž poněkud zklamu tvrdošíjné zastánce klasické superhetové konstrukce bez jakýchkoli softwarů běžících v rádiu. Taktéž ty, pro něž je slovo SDR stále ve slovníku sprostých.. :)
IC 7610 má dva možné režimy použití.
1. Barefoot rádio - samotné rádio obsahuje interní směrovou odbočnici na výstupu a zpětnou vazbu je schopné zajištovat interně. Postačí tedy nahrát nový fw a na umělé zátěži provést kalibraci. Ta probíhá pro každý band zvláště a po uložení je možné jednoduše vypínat a zapínat jako celek
2. Použití PA. Tato funkce je primárně navržena pro použití s jejich novým PA IC-PW2, což je taky krásný kus nábytku. Prozatím svšak není v prodeji. IC 7610 má obvod zpětné vazby přivedený taktéž na jeden ze zadních konektorů původně použitých pro ALC, konkrétně konektor CINCH. Není se tedy nutné bát, že o něj přijdete - je zde ještě jednou v DIN konektoru. Daný zesilovač pak přes svoji interní odbočnici vede vzorek signálu obyčejným koaxiálním kabelem na konektor rádia a celá smyčka se uzavírá až ZA koncovým zesilovačem. Linearizuje se tedy celá sestava.. Po vzoru jistého českého seriálu by se dalo řící... "No kdo to má...".
U druhého případu zatím není jisté, zdalipak pujde rádio nějakým způsobem přemuvit ke spolupráci s jiným koncovým stupněm. Nicméně amatérská komunita je silná a jistě se najde někdo, kdo napíše prostý emulátor datové komunikace nového PW-2 a ohne celou funkcionalitu ku prospěchu. Nabízí se pak použití s výborným zesilovačem RF-Kit RF2K-S, který má integrovanou odbočnici a zdá se, že by stačilo pouze použití propojovacího kabelu.
PS: Kalibrace je provedena automaticky transcieverem pro 5 různých úrovní výstupního výkonu a každé pásmo. Všechno probíhá automaticky. Není tak možné použít režim "všechny páčky do zatáčky" a úmyslně vyrábět spletry, nebo ovlivňovat kalibraci. Jedním klikem pouze spustíte kalibraci / DO UMĚLÉ ZÁTĚŽE! / pro každý band a pak jedním klikem pouze zapínáte či vypínaté celou funkci DPD.
Firmware 1.41 je ke stažení zde
Japonská dokumentace zde
Velmi zajmavé prezentace Warrena Pratta, NR0V, který vytvořil vlastní implementaci DPD systému, a kterou pravděpodobně použil taky výrobce jistých transcieverů / ne Icom / můžete stáhnout zde a zde a zde
Obecně doporučuji googlit slovní spojení PureSignal a proniknout do problematiky.
Reálné měření ukazuje, že ve standardním režimu rádio okupuje minimálně dva hlasové kanály okolo hlavního výkonem cca 1W.
Reálné měření samotného transcieveru bez PA.
Aktuální předběžné měření ve spojení s PA RF Kit a smyčce pouze v rámci rádia ukazuje zlepšení IMD o 10dB při 1kW výstupního výkonu. Více doměřím a doplním.
Obrázek nastavení softwaru ve vysokém rozlišení je zde