Pořídil jsem do HAMshacku dva SWR metry Daiwa.

Jedná se o kousky CN901 v provedení HP pro HF do 2kW a v provedení V do 200W pro VHF a UHF.
Chtěl jsem i pro vyšší výkony, ale tyto budíky jsou ve světě tak nedostatkové, že i na tyto dva kousky jsem čekal půl roku a uháněl je po půlce světa. Po tom co přišly domů jsem je s radostí zapojil a čekal, co se bude dít.
Radost vystřídal údiv a snaha pochopit, co budík svým měřením myslí - pří průchozím výkonu 100W ukazoval 60W podobně, budík na VHF na tom nebyl o moc líp. Rozdíly byly i v kalibraci pro jednotlivé rozsahy, tedy 20W na rozsahu 20W nebylo to stejné, jako 20W na rozsahu 200W a podobně.

Prvotně jsem tedy zkusil hrubou kalibraci podle již dříve dokalibrovaného MFJ 864 SWR Meteru s tím, že to pak dokalibrují přesněji s adekvátní technikou.

Jak vždy jsem tedy zavolal na pomoc výborný aparát CMA 180 od Rohde-Schwarz. S tím, že jej použiju ke kalibraci budíků.

Kalibrace se provádí trimry označenými FWD a REF s rozlišením L - M -  H pro jednotlivé rozsahy. Malý problém nastává u 20W FORWARD rozsahu a  kalibrace odpovídající REF stupnice s maximem 4W. Obzvláště u budíku CN901V je neliarita na REF větvi, která způsobuje, že buďto nastavíte správně maximum, ale nejmenší zobrazené REF výkony budou začínat na 0,1W, tedy budík bude i při dokonalém SWR = 1 ukazovat cca 1.1 a níž ho neukecáte, nebo se dokalibruje na "skoro nulu", ale nebude sedět konec stupnice. Časem se tím pozabývám, ale zvažuju pořídit do budoucna něco věktorového s extermími sondami. Přecejenom ručičkové budíky jsou stylové, a ty se zkříženými ručičkami o to více, ale pořád je to dětská hračka..

 

 

Až budu velký, koupím si SMΩRFor Microhamu. https://www.microham.com/contents/en-us/d201_SMORF.html